ul. Podchorążych 15a, 68-200 Żary
+48 609 192 346
self-psycholog@wp.pl

Od czego zacząć? Pierwsza wizyta w gabinecie

Created with Sketch.

Od czego zacząć? Pierwsza wizyta w gabinecie

psycholog, psychoterapeuta Żary

Pierwsza wizyta w gabinecie psychologa czy terapeuty zazwyczaj wiąże się z niemałym stresem. Celem tego spotkania – z perspektywy specjalisty – jest nawiązanie kontaktu z pacjentem i/lub z rodzicami, jeśli pacjentem ma być dziecko. Umawiając się na pierwszą wizytę (w przypadku trudności dotyczących dziecka) warto zapytać, czy na spotkanie przyjść z dzieckiem, czy też samemu. W niektórych sytuacjach część rozmowy odbywa się bez obecności dziecka. Jego oczekiwanie za drzwiami, w poczekalni, może być dla młodego człowieka bardzo stresujące. Warto dopytać o ten aspekt pierwszej wizyty już na etapie umawiania się na spotkanie. Czasem kontakt z terapeutą może zakończyć się po jednorazowym spotkaniu, innym razem przeradza się w długotrwałą relację. Zależy to od zgłaszanego problemu.

W trakcie pierwszego spotkania terapeuta spróbuje uzyskać jak najbardziej szczegółowe informacje dotyczące powodu zgłoszenia. Psychoterapeuta wytłumaczy na początku, jak będzie przebiegała wizyta, zbierze wywiad. Czasem jedno spotkanie może okazać się zbyt krótkie, aby uporządkować wszystkie informacje. Wywiad zbierany przez psychologa lub psychoterapeutę ma na celu zebranie szerokiego spektrum informacji o pacjencie i zgłaszanych trudnościach, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że informacje te mogą nie mieć związku ze zgłaszanym problemem.

Warto dzielić się z terapeutą swoimi obawami dotyczącymi kontaktu ze specjalistą. Jest to czas na nawiązanie relacji z pacjentem, aby możliwa była dalsza praca terapeutyczna. Kontakt z psychologiem czy psychoterapeutą zawsze ma służyć poprawie jakości życia pacjenta. Sprzyjaa jego lepszemu rozumieniu własnych emocji czy też objawów, a także wsparcie w kryzysie czy leczenie występujących zaburzeń. Przed pierwszą wizytą w gabinecie specjalisty bardzo często pojawia się sporo lęków związanych z tym, jak pacjent zostanie odebrany przez terapeutę. Niektórzy pacjenci boją się krytycznych ocen ze strony terapeuty. Warto pamiętać, że rolą specjalisty jest wesprzeć i pomóc, a nie oceniać. Psycholog czy psychoterapeuta życzliwie wysłucha i zaproponuje dalsze kroki. Wskaże także możliwe formy pomocy, np. udzieli porady, instruktażu czy też zaproponuje psychoterapię.